Kako instalirati Linux Mint

Instalacija je skoro identična onoj već objašnjenoj prije za Linux Mint 10 ali ovdje će biti pokazano još nešto više. Napominjem da ovo vrijedi i za Linux Mint 12. Dakle, skinemo ISO sliku, spržimo je na DVD i pokrenemo komp tako da boota sa DVD-a i vidimo:

Pa kad se sistem podigne, sve je isto osim podloge:

Sad možemo malo probati kako sve to radi i izgleda i, ako želimo instaliratil, klik na ikonu Install Linux Mint i instalacija počinje.

Koji jezik? Ja odaberem engleski. Naravno, kome odgovara neka stavi hrvatski ili koji mu najviše odgovara. Linux Mint tada nastavlja instalaciju pretpostavljajući da ste u Hrvatskoj i predložit će hrvatsku vremensku zonu, hr tipkovnicu itd. Ali će i instalirani sustav biti na hrvatskom a to je meni ne odgovara.

Provjera imamo li sve potrebno za instalaciju. Ne morate biti spojeni na internet ali bilo bi dobro da su prve dvije točke zadovoljene.

Sada možemo odabrati osnovnu instalaciju na prazan disk i ostaviti uključeno Erase disk and install Linux Mint. Međutim, uvijek je dobro da je home direktorij na posebnoj particiji i zato ćemo mi tako i instalirati. Tko to ne želi, neka preskoči nekoliko sljedećih koraka.

Izaberemo Something else. Tu sad počinje napredna instalacija koju sam već objaÅ¡njavao. Moramo odrediti tri particije; za File system, SWAP i za naÅ¡ home direktorij u koji se stavljaju sva naÅ¡a podeÅ¡avanja, dokumenti… Pitanje je samo koliko koja treba biti. Za File system stavime, recimo 6-7 GB, ovisi koliko ćemo joÅ¡ programa utrpavati unutra. SWAP će biti duplo veći od količine RAM memorije u kompu, a home particija sve Å¡to je ostalo. Kliknimo na, u ovom slučaju jer je disk prazan, free space i Add…

Podesimo kako je prikazano i OK. Ono zadnje pod Mount point odaberemo “/” Å¡to znači da će tamo biti instaliran File system. Sad ćemo odrediti SWAP particiju.

Ostalo nam je 15,5 GB. U ovom kompu imamo samo 512 MB memorije, SWAP mora biti duplo veći, to znači 1 GB. Dakle, ako imate 2GB RAM-a, SWAP će biti 4 GB. Podesimo kao na slici gore samo promijenite veličinu koliko treba.

Ono Å¡to ostane je za home folder. Stavimo kao na slici gore, OK, i evo kako bi trebala izgledati struktura diska:

File system, home i SWAP. Lijepo, zar ne? I ne baš teško. Idemo dalje, Install now.

Ako ste online ili ako ste odabrali na početku hrvatski, onda će nas odmah skužiti da smo u Hrvatskoj. Ako niste, odaberite gdje jeste.

Izaberemo tipku.

UpiÅ¡emo ime i lozinku i sad možemo malo odmoriti ali i pogledati fenomenalni instalacijski slideshow Å¡to nam nudi Mint. Kad instalacija zavrÅ¡i, odaberemo restart, izvadimo DVD kad nam kaže i novi Linux Mint se pokreće…

… i gotovo. 🙂

Powered by WordPress | Designed by: Themes Gallery | Thanks to Free Premium WordPress Themes, Free WP Themes and