Linux Mint na kantama
Ako doma nemate komjutere nego stare kante kao ja nekoliko njih, onda definitivno imate problem sa brzinom. Na mojoj staroj kanti za pokuse isprobavam svaÅ¡ta i pokuÅ¡avam naći OS koji će raditi bez problema. Konfiguracija je sljedeća: AMD 2200, HDD 40GB, 512 DDR, grafiÄka 128 MB.
Probavao sam dakle svaÅ¡ta i na kraju zakljuÄio da za brzinu samog linuxa nema veze koliko programa imate instaliranih nego koje suÄelje koristite i koliko programa radi u pozadini. Sve ima odreÄ‘enu potroÅ¡nju memorije a kad imate komp sa 512 MB RAM-a, svaki megabajt je bitan. ZnaÄi npr. Mint u mirovanju troÅ¡i 170 MB RAM-a. Kad pokrenemo Skype i Firefox (samo Google poÄetnu stranicu), komp već troÅ¡i 70 MB viÅ¡e. To ispada da GNOME sam troÅ¡i koliko LXDE sa Skype-om i Firefoxom. A mi volimo imati ukljuÄen i Skype, i Pidgin i Dropbox i Firefox i sluÅ¡ati mjuzu u pozadini… Ako je komp slab, trebalo bi ga poÅ¡tediti takvih Å¡okova ili kupiti novi a ne gubiti živce. Bitno je znati da komp kada potroÅ¡i memoriju koristi SWAP prostor na disku. SWAP treba biti 2-3 puta veći od koliÄine memorije. ZnaÄi, kod mene 1,5 GB. Ako je mali, to su veći problemi.
Ugodan rad s Linux Mintom na slabim raÄunalima je moguć. Treba samo vidjeti koliko je stroj slab i tome se prilagoditi. linux GNOME je sam po sebi lakÅ¡i od Windowsa ali ima i lakÅ¡ih suÄelja od GNOME-a. Evo mali prikaz koliko koje radno okruženje troÅ¡i memorije u stanju mirovanja.
Mintu je moguće promijenit okruženje jednostavnom instalacijom istog. Instalirati možemo na već objaÅ¡njene naÄine ili preko terminala:
XFCE:
sudo apt-get install xfce4
LXDE:
sudo apt-get install lxde
Fluxbox:
sudo apt-get install fluxbox
Poslije instalacije moramo se odjaviti i prilikom upisivanja lozinke za login možemo odabrati koje okruženje želimo. Evo kako to izgleda:
Možete se pitati zaÅ¡to bismo dodatno instalirali okruženja ako postoje gotove Linux Mint distre. Pa zato jer Fluxbox nije izaÅ¡ao od verzije 9, zato jer je XFCE postao Debian, a i zato jer recimo LXDE verzija ni nije neÅ¡to posebno razliÄita od GNOME a to možemo i mi imati jednostavnim instaliranjem LXDE paketa a ne Äekati par mjeseci da to oni uÄine. KDE ne bih ni spomenuo ali evo i njega ako koga baÅ¡ zanima: