LXDE
Nakon instalacije baznog sistema restartamo komp i logiramo se pod imenom koje smo izabrali. U VirtualBoxu se može dogoditi da se ne pojavi pitanje za login nego samo kursor koji trepće. To je neki bug, samo pređemo u tty6 pritiskom na tipke ctrl-alt-F6 i dalje se logiramo normalo.
Prije svega moramo napraviti root lozinku sa
sudo passwd root
Tu smislimo root lozinku koja će nam trebati kasnije. Potvrdimo i možemo dalje.
Osvježimo sistem sa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Sad možemo instalirat LXDE ali ne pun paket nego samo osnovno. Utipkajmo:
sudo apt-get install lxde-common
JoÅ¡ manji je lxde-core ali to nam je stvarno premalo i svejedno bismo morali dodati ono Å¡to lxde-common paket već ima. Treba nam i login manager. LXDE inaÄe koristi LXDM, ja ću instalirati joÅ¡ lakÅ¡i SLiM.
sudo apt-get install slim
Da bi se sve to pokrenulo treba nam xinit:
sudo apt-get install xinit
Restartajmo kantu:
sudo reboot
Prilikom ponovnog pokretanja pokazat će se grafiÄki login gdje upiÅ¡emo svoje ime i pass.
Nakon uspješnog logiranja, ako nismo zaboravili pass, evo našeg friškog i majušnog LXDE-a. Nije li to prekrasno?
Sad možemo krenuti kojim hoćemo putem. Sve možemo instalirati i preko Synaptica. On će nam i inaÄe trebati pa instalirajmo ga.
sudo apt-get install synaptic
Sad rijeÅ¡imo logout. Ako odaberemo logout iz izbornika vidimo da nema baÅ¡ neki izbor – samo logout i cancel.
Otvorimo terminal i upišimo:
sudo apt-get install hal
upower
Instalirali smo Hal i Upower. Sada logout nudi više mogućnosti.
Instalirajmo zvuk, mixer i Exaile player u komadu:
sudo apt-get install alsa-base alsamixergui exaile
Juhu! imamo zvuk, imamo zvuk… Pa baÅ¡ i nemamo. Kad pokuÅ¡amo otvoriti Alsa mixer pojavi se ovo:
Ako želimo ugasiti ili restartati komp, isto ne možemo. Ali nije to neki bed. Moramo si dodati ovlaštenja (permissions). I to ćemo preko terminala.
sudo nano /etc/group
Å to znaÄi da ćemo pokrenuti Nano tekst editor i tamo nam dodati ovlaÅ¡tenja. PronaÄ‘emo redak gdje piÅ¡e audio. I tamo dodamo korisniÄko ime. To kod mene izgleda ovako:
Dodajmo se i na haldeamon i powerdev, koje su kod mene na kraju, jer inaÄe nećemo moći restartati ili ugasiti kantu. Snimimo promjene sa ctrl-o, enter i izaÄ‘imo sa ctrl-x. Logout i login. Sad možemo upravljati zvukom i gasiti komp. U mixeru poglasnite kanale Master i PCM da biste Äuli neÅ¡to. Ikonu za zvuk na panel ćemo dodati kasnije.
Dodajmo sada neke uobiÄajene LXDE programÄiće i joÅ¡ poneÅ¡to Å¡to mi treba. Lxappearance i Lxappearance-obconf za podeÅ¡avanje izgleda; Leafpad tekst editor; Lxtask task manager; Lxrandr za rezoluciju ekrana; Lxshortcut za bolju kontrolu kratica u izborniku; Xarchiver za arhivirane fajle, Gdebi za instaliranje deb fajli; Catfish traži fajle; Gpicview za fotke, Galculator; Evince PDF preglednik; Brasero za prženje. Sve u komadu:
sudo apt-get install lxappearance lxappearance-obconf leafpad lxtask lxrandr lxshortcut xarchiver gdebi catfish gpicview galculator evince brasero
U home direktoriju nema uobiÄajenih kao Downloads, Music… Instalirajmo ih ovako:
sudo apt-get install xdg-user-dirs
Što ćemo sad? Mogli bi internet. Meni trebaju Firefox i Pidgin.
sudo apt-get install firefox pidgin
Da bismo mogli spojiti USB stick:
sudo apt-get install usbmount
Na tu foru dodajemo što god nam treba. Sve se može instalirati i preko Synaptica ali mislim da je lakše ovaku utipkati nego tamo tražiti. Da ne duljim evo samo popis što sam u ovoj fazi još stavio u SlimOS:
ubuntu-restricted-addons
wireless-tools
gecko-mediaplayer
jockey-gtk
update-manager
update-notifier
cups
Ja ne koristim Dropbox nego Wualu iz viÅ¡e razloga. Wuala nije u repositorijima pa je moram sam skinuti s njihovih stranica i ruÄno instalirati. Skinuti *.deb fajlovi se instaliraju pomoću Gdebi programa koji smo već instalirali. Dakle, instalirao sam i Wualu ali ja želim da se ona automatski podiže sa sistemom. Autostart bilo kojeg programa možemo namjestiti ureÄ‘ivanjem datoteke autostart ovako:
sudo nano /etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart
Samo na kraju dodamo ime programa koji želimo da se automatski podiže npr. ovako:
@wuala
@pidgin
I ti programi će se podignuti zajedno sa sistemom.
Svatko može dodavati programe koje hoće; netko želi GNOME sa Chromiumom, netko Rhythmbox… Ja stavljam one koji meni paÅ¡u a to i je smisao izrade svoje distre. Programi mogu biti svakakvi, stvar je osobnog odabira, mislim da je bitniji vizualni dojam a to ćemo napraviti u sljedećim koracima.