Kako instalirati Linux Mint 10
Linux Mint 10 Julia se može skinuti OVDJE. Skida se ISO slika koja se mora spržiti na disk pomoću nekog odgovarajućeg programa (Nero, ako baÅ¡ ne znamo za drugi) i onda dobijemo takozvani live DVD Å¡to znaÄi da ga možete pokrenuti sa DVD-a prilikom pokretanja raÄunala i tako dignuti cijeli operativni sustav i isprobati linux bez ikakvog utjecaja na prije instalirani operativni sustav. Ako nam se ne svidi, nikom niÅ¡ta, restart kompa i sve je kao prije. Ako nam se svidi a ne želimo izbvrisati Windowse ili neki drugi OS, instaliramo Mint pred postojećeg i biramo kojeg hoćemo kod pokretanja kompa. Instalacija je prejednostavna. Instalirati Mint može svatko tko zna Äitati jer postoji podrÅ¡ka na masu jezika pa tako i na hrvatskome.
Dakle, ubacimo DVD u komp i restartamo. Treba samo paziti da se podiže sa DVD-a. Mint se starta automatski ili, ako smo ga prekinuli, pokrenemo ga sami. Pojave li se problemi, sa prikazom recimo, izaberemo compatibility mode. Check the integrity of the DVD provjerava je li instalacijski DVD ispravan, jer bilo bi nezgodno da ima grešku na sebi i zablokira usred instalacije.
PriÄekamo jer se to ipak diže sa DVD-a i onda vidimo ovo:
Sada možemo isprobavati koliko hoćemo a ako se odluÄimo na instalaciju kliknemo na treću ikonu – Install Linux Mint. Prvo izaberemo jezik. Ja koristim engleski jer se potpuno izgubim ako mi je izbornik na hrvatskome. Po želji.
Potom slijedi provjera…
… i pitanje gdje želimo instalirati. Kada je neki OS već instaliran tada nudi instalaciju pored njega – dualboot, pa prilikom dizanja kompa izaberemo koji ćemo OS. Ako je disk prazan, onda izabere cijeli disk. Kako sam namjeÅ¡tati particije, objaÅ¡njeno je OVDJE.
Onda Mint pokaže kako će to izgledati:
Sada već instalacija poÄinje. Mi u meÄ‘uvremenu izaberemo poziciju. Hrvatska se odmah pojavila jer je komp spojen na internet pa zato zna gdje sam.
Izaberemo tipkovnicu. Kada izaberemo hrvatski jezik na poÄetku, onda se ovdje odmah pojavi ovako, hrvatska selektirana. Ako izaberemo engleski kao ja, onda moramo ruÄno izabrati hrvatski jer inaće zaboravimo hrvatske znakove (Äćžšđ). To se može poslije ispraviti.
UpiÅ¡emo ime, lozinku (može i kratku, nema veze), ime kompa i naÄin kako će se logirati. Ja stavim automatski da ne gnjavi sa korisnikom i lozinkom.
Slijedi slideshow do kraja instalacije.
… i za desetak minuta sve je gotovo.
Možemo odabrati hoćemo li nastaviti testiranje ili restartati komp. Restartamo, i samo je bitno da kad pita izvadimo DVD da ne boota opet sa njega.
I to je sve. Novi operativni sustav je živ i bezbrižan život za raÄunalom bez straha od virusa, spywarea, malwarea, svakodnevnog ruÅ¡enja, živciranja, restartanja i plavog ekrana smrti može poÄeti.
–
Ažuriranje nakon instalacije (update)
Prvo Å¡to treba uÄiniti nakon instalacije je ažurirati naÅ¡ linux. Klik na ikonu Å¡tita na donjem panelu otvara prozor za ažuriranje. Ako je na njoj malo slovo “i” to znaÄi da ima nekih novosti, bilo sigurnosnih, bilo programskih. KvaÄica oznaÄava da je sve u redu.
Otvara se prozor za ažuriranje. Ali prije samog ažuriranja bilo bi dobro izabrati najbrži server sa kojega ćemo skidati ažuriranja i programe. U Update Manageru idemo na Edit – Software sources. Kad se pojavi prozor pod “Download from” izaberemo “Other…”, kliknemo na “Select best server” i priÄekamo da Mint skuži koji je server najbrži. Meni je to njemaÄki server. Stisnemo “Choose server” i “Reload” kad pita.
Sad kad imamo najbrži server možemo kliknuti na “install updates” i odmoriti. Prvo ažuriranje je najduže.
–
Namještanje vremena
Dok se skidaju noviteti možemo namjestiti vrijeme. U donjem desnom kutu je smješten sat. Desna tipka na njega (lijeva otvara kalendar) i klik na Preferences.
To se podesi sat na prikaz 24 sata. Podesite lokaciju tako da upišete naziv grada u kojem žćivite ili koji vam je najbliži i dalje podesite prikaz temperature u °C i brzinu vjetra na km/h ili m/s.
Poslije na prijelaz kursorom pokazuje stanje vremena: