Windows programi i linux
Ono Å¡to me joÅ¡ može vezati uz Windowse sigurno nisu mrtvo grafiÄko suÄelje, zavidan broj virusa i reinstaliranje sistema nego neki programi (Äitaj Adobe) i, posebno, igre. Pokretanje Windows aplikacija u linuxu je djelomiÄno moguće, tj. neke rade a neke ne. O Äemu to ovisi, ne znam. Znam samo da, ako baÅ¡ nema linux alternative, treba probati i sam se uvjeriti hoće li raditi. A raditi neće sigurno ako ne instaliramo Wine.
Wine je softwer otvorenog koda koji omogućuje pokretanje win aplikacija za linux, BSD, Solaris i Mac OS X. Postoje front-end programi za Wine koji pojednostavljuju njegov rad – Playonlinux, Wine-doors i CrossOver. Wine je trenutno u inaÄici 1.2 i dalje se razvija tako da se nadam da će biti sve bolji i bolji pogotovo Å¡to se igara tiÄe. Ja sam naravno probavao svakakve kombinacije, ne zato jer mi treba nego zato jer me zanima, a i to većinom zbog igara jer linux ima programe za sve Å¡to mi treba i mudro zakljuÄio da pravila nema i da sve treba probati. Tu se nalazi popis programa i igara koje sam probao instalirati na Linux Mint. Neke programe i igre sam pokuÅ¡ao pokrenuti kao normalno instalirane preko Windowsa na win disku i neÅ¡to tako Äak i radi (za to morate imati instaliran paket ntfs-config inaÄe nema mogućnosti pisanja po win disku). Možda će nekome raditi one koje meni nisu, možda neke distribucije linuxa to rade bez problema – to ne znam, kažem, treba probati, a rezultati su sljedeći:
Rade:
– Adobe Dreamweaver CS3
– Adobe Fireworks CS3
– Adobe Photoshop CS3
– Microsoft Office 2007 (sve)
– Windows Media Player
– Mp3 Tag
– Media Coder
– Doom 3 – sa win diska
– Call of Duty 1 – sa win diska
– Manhunt 2 – sa win diska
– Lego Star Wars -Â sa win diska
Ne rade:
– Adobe Photoshop CS4 portable
– Adobe Photoshop CS5 portable
– Adobe Dreamweaver CS4 portable
– Adobe Fireworks CS4 portable
– CorelDraw 7 i X3
– CorelDraw X3 portable
– CorelDraw X4 portable
– Nero Burning Rom 9 portable
– GTA 3 (radi, ali zapinje)
Rješenje?
Wine je, dakle, muÅ¡ićav, ono Å¡to radi može raditi savrÅ¡eno a može i lijepo raditi pa zabudaliti kad ne treba. ZnaÄi, ostaje samo prihvatiti to i hrvati se s njime ili instalirati oba OS-a pa dualbootati ili, kako sam i ja poÄeo u zadnje vrijeme ali mi je komp malo slabaÅ¡an za to, posegnuti za aplikacijama za virtualizaciju. Ako imate malo jaÄi komp, najbolje je onda u Virtualboxu instalirati željene Windowse, nakrcati ih portable programima i pokrenuti kad zaželite. Unutra će sve raditi kao na pravim Windowsima samo Å¡to će možda Virtualbox raditi malo sporije Å¡to ovisi o instaliranom sistemu, jaÄini procesora i koliÄini radne memorije jer, ipak, odjednom radi i linux i Windowsi koji svaki nosi svoj dio memorije. Ali i tu je opet problem sa igrama i to zbog niÄeg drugog, koliko sam ja skužio, nego do displaya. Tu se znaju ruÅ¡iti igre bez beda pogotovo ove novije i zahtjevnije. Aplikacije, po mojem iskustvu, u Virtualboxu rade kao i u Windowsima, ruÅ¡enje je takoÄ‘er uobiÄajeno, kao u Windowsima i kad stavite full screen pregled imate osjećaj kao da ste u pravim Windowsima. To znaÄi da i u virtualnome stroju možete dobiti viruse, crve i sve ostalo uobiÄajeno win smeće.